Vady zraku a jejich korekce

Člověk vnímá zrakem téměř 90% veškerých podnětů a tudíž je třeba se o zrak starat. Navštěvujte proto svého očního specialistu: očního lékaře, očního optika-optometristu. Nechte si poradit ohledně správné korekce ke konkrétní činnosti, kterou jste zvyklí vykonávat.. A pamatujte, že rozdíl mezi brýlemi vyhotovenými přímo pro Vás a brýlemi z drogerie je velký a důležitý pro Vaše oči.

Správná funkce oka

Pokud je oko bez vady, utváří se obraz předmětu na sítnici. Oční čočka pracuje v závislosti na vzdálenostech tak, aby byl vytvořen ostrý obraz. Tomuto procesu se říká akomodace (přizpůsobení). Díky akomodaci vidíme na vzdálenost od několika centimetrů až po nekonečno. Pokud je obraz neostrý, znamená to, že oko vykazuje vadu vidění.

Myopie

Špatně vidíte na dálku? Mhouříte oči, abyste zaostřili? Nezdravíte své přátele? Vaše dítě nevidí na tabuli? Ano, tato vada vzniká nejčastěji již na počátku školního věku. Oko je fyziologicky příliš dlouhé, obraz předmětu se tvoří před sítnicí, a na sítnici tak vzniká obraz neostrý. Myopii korigujeme „minusovými“ brýlovými čočkami, díky nimž je obraz posouván do roviny sítnice.

Hypermetropie

S touto oční vadou vidíte špatně do dálky i do blízka. Vadu provází únava očí a bolest hlavy pro neustálé akomodační úsilí. Je-li tato vada výraznější,všimneme si jí poměrně brzy u dětí, kde bývá často provázena šilhavostí. Oko je fyziologicky příliš krátké, obraz předmětu se tvoří za sítnicí, a tak je na sítnici neostrý. Hypermetropii korigujeme „plusovými“ brýlovými čočkami, díky nimž je obraz posouván do roviny sítnice.

Astigmatismus

Snažíte se zaostřit a nejde to? Vidíte linie předmětů rozmazané v jednom směru a zaměňujete podobné znaky jako např. S 0 8, M N, P F, ...? Tato vada vás provází jak na dálku, tak i na blízko. Příčinou nejčastěji bývá zakřivení rohovky, která má běžně kulovitý tvar (je sférická), ale u této vady má různé zakřivení ve dvou na sebe kolmých osách (je asférická). Astigmatismus korigujeme pomocí torických čoček, jejichž zakřivení vyrovnává nepravidelnost rohovky.

Presbyopie

Máte dlouhé ruce? Nepřečtete již drobné texty? A večer sedíte raději u televize nežli u knihy, protože ten nápor vaše oči již nezvládají? Presbyopie neboli vetchozrakost je naprosto přirozený proces vidění, který se týká každého z nás po čtyřicítce. Oční čočka začíná ztrácet elasticitu, nedokonale akomoduje a z toho plyne zhoršující se vidění do blízka. Existuje několik druhů korekčních skel, která za pomoci Vašeho očního optika vyhoví Vašim potřebám.

Řešení presbyopie

Brýle na blízko

Pro čtení knihy, novin, šití či psaní je možné použít brýle jednoohniskové. Pokud se však s nimi podíváte na delší vzdálenost (monitor počítače), obraz je rozmazaný a vám nezbývá, než brýle sundávat a nasazovat dle používané vzdálenosti. Jdete nakoupit, chcete zjistit cenu výrobku, nasadíte brýle, ale protože se vám nelíbí barva, chcete se podívat, zda mají jinou, a musíte brýle sundat. A už máte plné ruce a určitě ne příjemný pocit z nakupování.
K tomu, abyste viděli na všechny vámi používané vzdálenosti slouží víceohnisková brýlová skla.
Brýle i na střední vzdálenost : Takzvané „pracovní čočky" vám usnadní vidění do blízka, ale i na střední vzdálenost. Uvidíte ostře na monitor Vašeho počítače, na své zákazníky za stolem, na telefon nebo při vaření. Pouze na větší vzdálenosti (na dálku) nebudete Vaše pracovní brýle používat.

Multifokální (progresivní) brýlové čočky

Tyto brýlové čočky bez viditelného přechodu vidění na blízko a dálku, jsou navrženy a přizpůsobeny potřebám pro běžný den tak, aby bylo možné ráno brýle nasadit a večer je sundat.
Multifokální čočky Vám umožní vidět ostře na všechny vzdálenosti. Po zácviku jsou funkčním doplňkem Vašeho zraku, bez kterého se jen těžko obejdete.

Bifokální brýlové čočky

Snad kompromisem mezi praktičností a cenou jsou tyto bifokální brýlové čočky, jež Vám umožní vidění do dálky a díky vnesenému segmentu i do blízka. Chybí ale ostré vidění na střední vzdálenost.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
look at the wonderful replicauhren we show you here. replica uhren deutschland rolex rather strong construction together with night time benchmark is a see work together with long-term dependability of the protection. https://www.orologireplica.to/ singapore. welcome to buy swiss https://redditwatches.com/. best replique montre rolex is simple perform and simple to see.